Wczytuję dane...
Realizacja zamówienia: 3 dni
Wysyłka od: 9.90 PLN
Producent: Ipn
Prezentowana publikacja przedstawia działalność aparatu bezpieczeństwa w powiecie nowosądeckim w latach 19451975. Składa się z wprowadzenia, trzech rozdziałów oraz aneksu.
W rozdziale pierwszym omówiono proces organizowania aparatu bezpieczeństwa w powiecie nowosądeckim, jego strukturę oraz zmiany, jakim podlegała w kolejnych latach. Przeanalizowano działalność pionów operacyjnych, Referatu Śledczego, pionów pomocniczych oraz komórek nieoperacyjnych. Ponadto przedstawiono funkcjonariuszy należących do kadry kierowniczej, zaprezentowano obsadę personalną i portret zbiorowy funkcjonariuszy UB/SB w Nowym Sączu.
W rozdziale drugim opisano osobowe środki pracy operacyjnej. Przedstawiono rozwój sieci agenturalnej, a także przykłady wykorzystania przez aparat bezpieczeństwa osobowych źródeł informacji w kontrolowanych operacyjnie środowiskach. Poruszono kwestię roli i wykorzystania w pracy operacyjnej lokali kontaktowych i mieszkań konspiracyjnych.
W najobszerniejszym rozdziale trzecim, składającym się z wprowadzenia i jedenastu podrozdziałów, omówiono kierunki działań operacyjnych nowosądeckiego aparatu bezpieczeństwa prowadzonych wobec środowisk, grup społecznych, organizacji konspiracyjnych, partii politycznych, instytucji religijnych, zakładów pracy, a także poszczególnych osób, traktowanych przez UB/SB jako zagrożenie dla władz.
W aneksie zamieszczono wykaz różnej kategorii spraw operacyjnych, założonych i prowadzonych przez UB i SB w latach 19551975.

Azymut

 • Autor: 

  Marcin Kasprzycki

 • Ilość stron: 

  1232

 • Rok wydania: 

  2020

 • Oprawa: 

  twarda

 • ISBN: 

  9788380989412