Wczytuję dane...
Realizacja zamówienia: 3 dni
EAN: 5902490415911
Wysyłka od: 9.90 PLN
Podwójny numer kwartalnika Herito, przygotowywany na 30-lecie Międzynarodowego Centrum Kultury. Skupiony na miejscach niewidzialnych przeoczonych, wymazanych i nieoczywistych.
Niewidzialność nie jest chwytem retorycznym czy pustym konceptem, ale żywym doświadczeniem mieszkańców Europy Środkowej. Miejsce jest dla nas zazwyczaj naturalnym punktem odniesienia, ale historia i zagospodarowanie miast i osad w Europie Środkowej, przemijanie imperiów od antyku do współczesności, wytyczanie rzymskich limes i wszystkich późniejszych granic, kurtyn i podziałów nawet dzisiaj udowadnia, że więcej jest miejsc wyobrażonych i niewidzialnych niż tych stałych.
Przestrzeń pozostaje niewidzialna z różnych powodów czasem z powodu wykluczenia, czasem niezrozumienia albo niemożności wyrażenia doświadczenia oraz pamięci.
Aktualny numer Herito jest próbą narysowania mapy niewidzialnych miejsc Europy Środkowej. Agata Wsowska-Pawlik oraz ukasz Galusek wraz z Krzysztofem Czyewskim i Robertem Trab rozmawiaj o pamićci kulturowej i próbuj zidentyfikowa trudnoci w docieraniu do miejsc niewidzialnychi. Gunhild Nyaas odwiedza górnicze miasteczko Rros, balansujce między zapomnieniem a żywą tradycją. Wojciech Wilczyk okiem fotografa przygląda się Dolnemu Śląskowi, obserwując proces znikania miejsc niewygodnych. Michał Wiśniewski opisuje historię żydowskich Kozienic, a Jarek Szubrycht poszukuje coraz bledszych śladów II wojny w rodzinnej Dukli. Andrij Lubka pisze o znaczeniu, jakie miało wydobywanie soli dla rejonu zakarpackiego. Inwazję artystów na Bałczik w Rumunii przybliża Lucian Boia, a Kapka Kassabova analizuje granice i ciągle zmieniające się punkty kontrolne na Bałkanach.

Azymut

 • Autor: 

  praca zbiorowa

 • Ilość stron: 

  232

 • Rok wydania: 

  2021

 • Oprawa: 

  broszurowa

 • Format: 

  235x290 mm

 • ISBN: 

  5902490415911

Polecamy