Wczytuję dane...
Realizacja zamówienia: 3 dni
Wysyłka od: 9.90 PLN
Producent: Marpress
Opis książki:
Czy wiesz, ile jest Szwecji w Gdańsku? Jaką rolę odegrało miasto w walce Zygmunta III Wazy o szwedzki tron? Jaki podarunek od królowej Krystyny znajduje się w klasztorze oliwskim? Co wspólnego mają Gdańsk i Visby?
Budownictwo, emigracja polityczna, sztuka, religia, handel ślady szwedzkiej obecności w Gdańsku mają różne oblicza. Wojciech Łygaś skupił się na faktach mało znanych, rzadko wcześniej opisywanych. Powstał zarys kulturalnych i politycznych relacji Gdańska ze Szwecją do połowy XVIII wieku, dla których tłem są tak ważne w historii wydarzenia jak reformacja, wojny północne, konflikty polsko-szwedzkie czy dzieje Hanzy.
O autorze:
Wojciech Łygaś (ur. 1959) absolwent skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim, wieloletni wiceprezes Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego w Gdańsku. Autor artykułów poświęconych historii i kulturze Szwecji, twórca pierwszej na Wybrzeżu witryny internetowej w języku szwedzkim promującej historię, kulturę i atrakcje turystyczne regionu pomorskiego. Przetłumaczył na polski kilkadziesiąt książek szwedzkich autorów, m.in. Petera Englunda, Leifa GW Perssona czy spółki autorskiej Roslund & Hellstrm.
Spis treści:
Wstęp 3
I. Visby bałtycki partner Gdańska 5
II. Zapomniane kaplice i kościoły 27
II. Szwedzki klasztor 59
IV. Z Gdańska na tron Szwecji 90
V. Zygmunt III Waza w Gdańsku 125
VI. Wyprawa hańby i klęski 146
VII. Gościnny Gdańsk 168
VIII. Lew Północy ante portas 198
IX. Kamienie mówią 224
X. Oliwskie zakamarki 260
XI. Dzwon króla Karola 284
XII. Komendant Jakob von Eggers 302
Bibliografia 333
Źródła ilustracji 341

Azymut

 • Autor: 

  Wojciech Łygaś

 • Ilość stron: 

  348

 • Rok wydania: 

  2020

 • Oprawa: 

  broszurowa

 • Format: 

  210x15x20 mm

 • ISBN: 

  9788375281798

Polecamy